Omenapuupenkin pioneista osa aukaisi, aivan kuin lämpimän päivän kunniaksi, kauniita kukkiaan.
Tästä tuntemattomasta kaunottaresta (myös kaksi aikaisempaa yllä olevaa kuvaa) tykkään todella paljon. Muistuttaa melko paljon saman penkin 'Santa Fe' kiinanpionia, joka ei vielä kuki.
Kiinanpioni 'Immaculee', joka puolestaan taas muistuttaa aika paljon vieressä olevaa 'Duchesse de Nemours' kiinanpionia, joka sekään ei vielä ole nuppujaan avannut.
Immaculee
'Rubra Plena'
Kiinanpioni 'Karl Rosenfield'.
'Karl Rosenfield' ja.....
vaaleanpunakukkainen kiinanpioni 'Bowl ohf Beauty'.
Sitten kasvimaan pioniin, jossa oli ostaessa ainoana tietona vain punakukkainen pioni.
Vielä huomenna pitäisi olla kunnon kesäpäivä, mutta sitten on tiedossa taas sadetta.
Aivan ihanat pionit ja upea väri. Kivaa kun kesä lopultakin tulee
VastaaPoistaMeillä oli 16 astetta lämmintä ja kova tuuli. Vettäkin saatiin. Meille tulee paljon pioneita myös, mutta ovat nupuillaan vielä. Jännää miten erilaisia säät ovat täällä maassamme (enkulin käsityöt)
Ihanat pionit,miten syvänpunainen väri. Lämmintä.ollut täälläkin, tietenkin kun loma loppui😄🌞
VastaaPoistaNättejä pionikuvia! Lämpö teki tänään tosiaan tehtävänsä ja kukinta nytkähti monella perennalla selvästi nuppuvaiheesta eteenpäin. Jo oli aikakin!
VastaaPoistaViimeinkin!
VastaaPoista