Purppurapunalatva Eupatorium purpureum
Pihassamme ei ole toista yhtä hyvää perhosia ja kimalaisia houkuttelevaa kasvia kuin punalatvat. Se näet vetää kuin magneetti perhosia ja kimalaisia puoleensa.
Amiraaliperhosia on ollut nyt purppurapunahatun kukilla runsaasti. Välillä niitä on ollut jopa useampi ihan vierekkäin samalla apajalla.
Kuten kaikki perhosia kuvanneet tietävät, ne ovat sangen hankalia kuvattavia. Jo lähestyessäsi varovasti niitä kameran kanssa, ne lehahtavat lentoon. Tai juuri kun saat ne kameran etsimeen, ne siirtyvätkin jo seuraavalle kukalle.
Onni on kuitenkin myös välillä myötä ja olen saanut napattua muutamia ihan kelvollisiakin kuvia.
Punalatva
Meillä on purppurapunalatvan ohella puutarhassa myös yksi erilainen punalatva, jonka lajikkeesta ei ole tietoa. Tämä punalatva kukkii meillä hieman purppurapunalatvaa aikaisemmin. Se on perhosille ja kimalaisille kuitenkin aivan yhtä mieluinen.
Myös kimalaiset keräävät mettä punalatvoista ja niitäkin on kukilla perhosten ohella ilahduttavan paljon.
Purppurapunalatva on kasvanut meillä melkoisen kookkaaksi ja se on viihtynyt kasvupaikallaan tosi hyvin.
Upeita kuvia heteineen ja tuo, missä kolme perhosta... wau!!
VastaaPoistaMiten onnistuitkin kuvaamaan pelästyttämättä niistä ketään? Kiitos, ihana aloitta päivä näin.... upein kuvin!
Kiitos Repolainen.
PoistaAivan ihania kuvia. Minulla on tuo sama kasvi muutaman vuoden takaa, mutta siinä on vain yksi varsi, ei ole levinnyt yhtään. Toivottavasti siitä tulee noin mahtava.
VastaaPoistaTerveisin Marika
Kiitos. Uskon, että punalatvasi tulee kyllä tuuhistumaan ajan myötä.
PoistaMainioita kuvia sait amiraaleista, niitä taitaa olla tänä kesänä paljon liikkeellä.
VastaaPoistaNyt amiraaliperhosia on ollut ilahduttavan paljon. neitoperhosia puolestaan en ole nähnyt ainakaan vielä yhden yhtäkään. Surullista.
PoistaUpeita lähikuvia sait otettua, ne todellakin on haastavaa kuvata. Onpas kiva, kun perhosilla ja muillakin hyönteisillä on tuollainen herkuttelupaikka.
VastaaPoistaKiitos Mummu Pirkanmaalta.
PoistaPunalatva on todella upea ja suosittu mesibaari ja hienosti olet saanut kuvattua nuo kaikki amiraalit ja muut ihanat siivekkäät!
VastaaPoistaOnneksi muutamia onnistuneitakin otoksia sain perhosista ja kimalaisista.
PoistaMahtavasti perhosia.
VastaaPoistaAmiraaliperhosia on nyt ollut ilahduttavan paljon.
PoistaHyvin onnistuit tallentamaan useita amiraaleja samanaikaisesti. Jännää, miten eri kesinä runsaina ovat eri perhoset. Tänä vuonna näyttää olevan amiraalien vuosi.
VastaaPoistaPurppurapunalatva on tosiaan erinomainen pörriäiskasvi.
Nyt vain huolettaa missä ovat kaikki neitoperhoset. Niitä on yleensä ollut melko paljon.
PoistaNäin on.
Ihania perhoskuvia, en ole ikinä nähnyt noin monta amiraalia yhtä aikaan. Punalatvat näköjään ovat oikeita perhosmagneetteja.
VastaaPoistaOli tosi kiva katsella, kun kuusikin amiraaliperhosta oli samaan aikaan kukissa aterioimassa.
PoistaOlen aivan samaa mieltä, meilläkin purppurapunalatvat ovat todella suosittuja :).
VastaaPoistaKiva kuulla, että sinäkin olet todennut saman asian.
PoistaHienoja kuvia! Meillä punalatvat eivät ihan vielä ole kukassa. Yleensä amiraalit ilmestyvät pihaan niiden kukkiessa, nyt ne ovat oleet hieman etuajassa. Amiraali tuntuu olevan melko arka perhonen ja lehahtaa nopeasti pakoon, kun sitä lähestyy. Nokkos- ja neitoperhoset ovat olleet paljon helpompia kuvattavia.
VastaaPoistaMinäkin olen huomannut amiraalien ilmaantuvan punalatvojen kukinnan aikana. Olen myös huomannut, että kukkahuiskiloiden pienten nuppineulamaisten nuppujen pitää aueta kokonaan ennen kuin perhoset ja kimalaiset asettuvat kukille ruokailemaan.
PoistaEn itse ole huomannut eri perhoslajien kuvaamisessa eroja, mutta täytyypä kiinnittää asiaan huomiota ensi kerralla kuvatessa.
Hyvin kuvattu.
VastaaPoistaIhana kasvi, hieno väri. 💗
Kiitos Rita.
PoistaTämä on ehdottomasti paras pörriäiskukka, samoin perhoset tykkää, ku hullu puurosta. Aivan ihana :) Suositus tälle!
VastaaPoistaNiin totta.
Poista
VastaaPoistaYour photos of the insects turned out well. They are all bright and clear. Beautiful plant!
Hienot kuvat amiraaleista punalatvalla. Jokaisessa puutarhassa pitäisi olla edes yksi punalatva. Se on todella hyvä pörriäis- ja perhoskasvi ja muutenkin komea ja vaivaton perenna. Eilen näin täällä ensimmäisen amiraalin ja juuri ja juuri ehdin saada siitä kuvan. Ehkä perhoset alkavat vihdoin eksyä tännekin.
VastaaPoista