Tänään asioilla käydessämme ostin samalla pari vihannespaprikasiemenpussia. Kotiin tullessa päätin kylvää ne heti saman tien. Lajikkeina ovat punainen 'Thor F1 ja keltainen 'Zazu'. Thorista minulla on viime vuodelta hyviä kokemuksia. Vaikka kylvö ei ollut mitenkään kovin aikainen, vasta 19.2, ehdimme saada syksyllä muutamia paprikoita maisteltavaksi.
Zazu on minulle ennestään tuntematon lajike. Sen kerrotaan olevan erittäin makea ja satoisa luomupaprika. Hedelmien sanotaan kypsyvän hyvin, myös viileämmällä säällä ja säilyvyyden olevan hyvä. Vaikuttaa siis melko lupaavalta lajikkeelta. Katsotaan nyt, tuleeko tämä sitten täyttämään ennakko-odotukseni.
Tänään tuli hankittua myös muutama siemenpussi lisää myöhemmin keväällä kylvettävien joukkoon. Keijunmekot piti kuitenkin kylvää samalla, kun paprikatkin, sillä siemenet ovat tunnetusti hitaita taimettumaan.Ostin myös punahattu 'Starlight'in siemeniä jo aiemmin hankkimieni lisäksi. Suosikkieni, maariankellon ja harjaneilikan siemeniä satuin huomaamaan myös siemenhyllyn valikoimissa.
Tässä demonstraatioksi pari kuvaa vierekkäin kukkivista kaksivuotisista maariankelloista ja harjaneilikoista takapihan lankkupenkissä 1.7.24. Maariankellot ovat minusta ihan kauneimpia kellokukkia ja ne kylväytyvät helposti itsestään. Harjaneilikat taas ovat todella miellyttävän tuoksuisia ja kauneutensa lisäksi myös mainioita maljakkokukkia.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti