Niin kuin useammassa puutarhablogissakin on mainittu, kaikkialla puutarhassa tapahtuu niin paljon, ettei perässä meinaa pysyä. Kaikenlaista aktiviteettia riittää runsaasti näin kesällä ja ainakin minulla päivitettävät bloggaukset tahtovat jäädä väkisinkin vähemmälle.
Tänään täällä on ollut taas sadepäivä kuten eilenkin ja vettä on tullut hyvin runsaasti ihan pitkin päivää, joten nyt oli taas ylimääräistä aikaa laittaa ajankohtaisia kuvia puutarhasta.
Sitten itse asiaan. Alppipiikkiputki on kukkiessaan aina kaunis näky omenapuupenkissä. Harmi vain, etten saa sen hopeansinistä väriä koskaan vangituksi oikeanlaisena kuviini.
Kimalaiset viihtyvät kukilla mettä keräämässä.
Valkoisen iiriksen viimeisiä kukkia samassa penkissä.
Mantsuriankärhö on aloittanut kukintansa kasvimaan etelänpuoleisessa nurkassa.
Myös tiukukärhö 'Arabella' on avannut muutamia nuppujaan kasvimaan kasvilavassa.
Se näyttää saaneen kukalleen vasemmalla hieman näkyvän kimalaisen.
Katen nuput ovat hyvin hienostuneet ja kauniit.

'Nioben' terälehdille sataneita sadepisaroita.
Pihaantulotien muurikivipenkin ihana ja aikaisin kukintansa aloittava loistokärhö 'Omoshiro'. Sen suuret, jopa parhaimmillaan18 cm halkaisijaltaan olevat vaaleanroosat, terälehtien reunoilta purppuranpunaiset kukat, ovat hyvin kauniit.
Omoshiro edelleen yllä ja alla.
'Rouge Cardinal'kin on avannut ihka ensimmäisen, samettisen kukkansa. Yleensä se ei aloita meillä kukintaansa näin aikaisin.
Yksi ehdoton jalokärhösuosikkini puutarhassamme on 'Dr. Ruppel'. Valitettavasti se ei ole kukkinut koskaan runsaasti ja on tehnyt vain muutamia, mutta sitäkin kauniimpia kukkia. Kukan terälehdissä kulkevat karmiininpunaiset raidat ovat hyvin kauniit.
Tänä kesänä jalokärhö 'Nioben' kanssa samassa tukisalossa kukkiva jalokärhö 'The President' on kukinnassaan tällä kertaa pidemmällä kasvukaveriaan 'Niobea'.
'Nioben' terälehdille sataneita sadepisaroita.
Meillä on puutarhassa kaksi jalokärhö 'Hagley Hybrid'iä. Tässä ihan naapurin rajapenkissä kasvavassa, on ilahduttavan paljon nuppuja.
Köynnösruusu 'Flammentanz' sisääntulon viereisessä penkissä. Tämän ruusun istutukseen liittyvän tarinan löydät halutessasi täältä. Flammentanz
Pakko laittaa myös jälkijunassa kuva havupenkissä jo kukintansa lopettaneesta mooseksenpalavapensaasta.
Vieressä pitkäksi venähtänyt daalia.
Sydänmaan puutarhalta kesäkuussa ostamani karpaatienkello 'Weisse Clips' kukkii jo kauniisti muurikivipenkin reunassa.
Viime keväänä siemenistä kasvattamani hyvin tummakukkainen harjaneilikka 'Heritage Crimson'. Kukan oikea, vääristymätön väri, näkyy vain kahdessa oikeanpuolimmaisessa kukassa.
Iloisen väriset ketoneilikat jalokärhön juurella. Osa niiden yhtenäisistä ja laajoista kukkamättäistä häipyi viime talven mukana.

Kärhöpenkin pellonpuoleisessa päässä kukkiva suloinen maanpeiteruusu 'Sommerwind'.
'Sommerwind'
Värililjatkin ovat aloittamassa kukintaansa.
Kova ja piiskaava sade ei varmasti tee liljoille hyvää.
Kasvihuoneen suojassa ollut gladioluskin päätti alkaa siellä jo kukintansa.
Tulotien varressa kukkiva, ihanan tuoksuinen Mustialanruusu, jonka sain aikoinaan naapuriltamme Kirkkonummella asuessamme.
Kaksi viimeistä kuvaa ovat pihaantulotien varressa kasvavasta, kukintansa jo lopettaneesta keijunruususta, sekä....
takapihan ojanvarsipenkin tarha-ajuruohosta.
Hyvää sunnuntai-illan jatkoa.
Tuo alppipiikkiputken väri on kyllä hieno! Kyllähän nuo kaikki kukkasesi ovat kauniita.
VastaaPoistaAlppipiikkiputken väri on kyllä uskomattoman hieno ja erikoinen.
PoistaPaljon tosiaan tapahtuu. Viimeaikaiset sateet ovat saaneet ovat tehneet hyvää puutarhalle, mutta samalla tietysti myös rikkaruohot innostuvat.
VastaaPoistaOli kiva nähdä kuvia monista puutarhanne kukista.
Valitettavasti rikkaruohot saavat sateesta puhtia kasvuunsa siinä missä kaikki muutkin. Ehdin käydä ennen sateita lähes kaikki puutarhan perennapenkit ja sora- alueet läpi ja puhdistaa rikkaruohoista. Nyt pitäisi jo päästä uusintakierrokselle, mutta, kun aloittaa puuhan, niin johan vettä alkaa sataa ihan kaatamalla.
PoistaIhanat kärhöt ja onpas hauska tuo alppipiikkiputki. Minulle ihan uusi tuttavuus. Kauniisti kukkivat sinun kukkasi
VastaaPoistaKiitos.
PoistaAivan uskomattoman kaunista!
VastaaPoistaKiitos.
PoistaOn niin kaunista!
VastaaPoista😊
PoistaKärhöt on parhaita! Minullakin kukkii yksi ja muut on myös nupuillaan.
VastaaPoista😊👍
PoistaOi, sulla on kärhöaika jo alakanu ja nupuusta päätellen jatkuu entisenlaasen runsahana. Sateen toivoos olevan kevyttä sumumaasta saretta, vaan valita ei voi.
VastaaPoistaNäyttää olevan nyt joka päivälle sadetta. Harmittaa, kun lähes kaikki kukkivista ritarinkannuksista on laonnut meillä pitkin penkin pintaa.
PoistaNo niin. Edellisessä postauksessasi uumoilinkin kärhöjesi kukinnan olevan pian edessä. Ja nyt se on. Niin hienoja jokainen. Omien kärköjen aloittelevaa kukintaa katsellessa olen miettinyt, onko niiden kukat tänä kesänä aiempaa suurempia? Ainakin siltä näyttää.
VastaaPoistaJohan daaliallasi on kasvuvoimaa!
Osa kärhöistä aloitti nyt hieman normaalia aikaisemmin kukintansa.
PoistaJalokärhöt tarvitsevat paljon vettä kasvukauden aikana ja kasvualustan täytyy pysyä tasaisen kosteana, joten sateella saattaa olla oma osuutensa kukkien kokoon.
Daalia on kyllä jymäkässä kasvussa.
Minulla taitaa olla sama tilanne, postaustahti on vääjäämättä hiljentynyt, mutta toisaalta kuvannut olen varastoon sen verran, että talvella , kun on paremmin aikaa, niihin on hyvä palata.
VastaaPoistaSinulla on todella upeat kärhöt kuten aina ja paljon muutakin upeaa kukintaa! Tuo maanpeittoruusu on minunkin suosikkini, se kukkii niin ahkerasti aina pakkasiin saakka. Aika suurehko daalia sinulla!
Kesä on aina hektistä aikaa jopa eläkeläisellekin.
PoistaSommerwind on kyllä ihana ja ahkera kukkija.
Ai miten upeaa kukintaa jokapuolella. Ei varmaan tiedä mihin katsoisi.
VastaaPoistaTämä aika kesästä on monien perennojen kukinta iloittelua.
PoistaPuutarhassasi kukkii todella kauniisti ja rehevältäkin siellä näyttää. Sateiden ansiota varmaankin? Meilläkin on jo ensimmäisiä kärhönkukkia auki. 'Rouge Cardinalillakin' oli kaksi melkein avonaista nuppua mutta juuri se verso oli alkanut nuupottaa. Pitää käydä leikkaamassa se varuilta pois, vaikka se saattaakin olla vain murtunut. Kitkin eilen siinä lähistöllä valtavia vesiheinäpöheikköjä ja voi olla, että siinä samalla tulin vahingoittaneeksi kärhöä. Sanoit, että teillä 'Rouge Cardinal' ei aloita kukintaansa näin aikaisin. Meillä se tuntuu olevan usein ihan ensimmäisiä kukkijoita. Aika jännä.
VastaaPoistaKiitos. Meillä ’Rouge Cardinal’ tosiaan on hieman myöhäisempi kukkija, kuin moni muu jalokärhöistäni. Toivottavasti ’Rouge Cardinalin’ verson nuupotus johtuisi vain murtuneesta versosta.
PoistaKiitos, että sain ihailla pihanne kukkaloistoa! Paljon työtä, mutta kukinnan myötä vaivannäkö lienee palkittu :)
VastaaPoistaTäytyy myöntää, että iso puutarha vaatii kyllä melkoista työpanosta. Puutarhurointi on kuitenkin suuri intohimoni ja sen eteen tehty työ kyllä kannattaa.
PoistaIhanasti siellä jo kärhöt kukkivat, ja moni muukin:)
VastaaPoista😊😊
PoistaMonenlaisia kukkia - erikoinen tuo ensimmäinen.
VastaaPoista😊
PoistaWhat a wonderful collection of clematis! I love the clematis omosiro and the Carpathian bellflower.
VastaaPoistaThank you. 😊
PoistaKiitos Kruunuvuokko pihasi esittelystä, kylläpä on silmäkarkkia kerrakseen!
VastaaPoistaKiitos. 😊
Poista