Translate

sunnuntai 26. lokakuuta 2025

Tunnelmavaloja

 


Nyt kun ilmat ovat muuttuneet hyvin harmaiksi, ankeiksi ja sateisiksi on piristystä sisätiloihin tehnyt mieli luoda tunnelmavalojen avulla.

Isoon lasikulhoon ruokailuhuoneen pöydälle laitoin kolme aikoinaan virkkaamaani pitsipalloa, sekä paristoilla toimivia valolankoja. 

                        

Illan pimetessä niiden luoma tunnelma paranee oleellisesti.


Ripustan myös aina tähän aikaan vuodesta olohuoneen seinälle tekemäni vanhan valotaulun. Kehykset ovat lapsuudenkotini vanhasta taulusta. Kehykset olen spreijannut hopean ja kullan sävyiseksi. Tauluun olen kutonut valkoisesta, hopearaitaisesta paperinarusta kehysten sisäosan kokoisen pussin, jonka sisällä on sähköllä toimiva valosarja. Pussi valoineen on niitattu kiinni pussin reunoista kehyksen taustaan. Paperinarun pintaan on vielä lisättynä hopeanvärisiä lasihelmiä elävyttä ja säihkettä tuomaan.


Porvoosta hankin muutama vuosi sitten kivat, lasipurkin sisällä olevat ja paristoilla toimivat Led- kynttilät. Olen lisännyt niihin vielä kauniit, kukka-aiheiset mansetit. 


Omasta pihasta kerätyt kuivakukat sopivat mielestäni kivasti Led-kynttilöiden kanssa yhteen. Vaikka eläviä kynttilöitä ei korvaakkaan mikään, ovat Led -kynttilät käytössä huolettomia ja paloturvallisia. 


Mukavaa hämäränhyssyä kaikille. 

24 kommenttia:

  1. Kyllä tämä ilmojen harmaus oikeen kuiskii valojen loistetta💛
    Niin kauniita sommitteluja ja valon ilon pirskahduksia teillä tuikkii.
    Kaunista✨️

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt tunnelmavaloja tosiaan tarvitaan hämärää ja pimeää aikaa piristämään.
      Kiitos. 😊

      Poista
  2. Hieno idea tuo valotaulu. - terkuin pienen pihan Tuija

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Valotaulu on ilahduttanut jo monena syksynä seinällä.

      Poista
  3. Aivan ihania tunnelmavalojuttuja ja asetelmia olet tehnyt,kuten tuo valotaulukin,kiitos hyvästä ideasta! Itsellä vielä kausivalot laittamatta mutta pikkuhiljaa... Led- valot on turvallinen valinta täälläkin ja nykyään onkin niin paljon valinnanvaraakin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos. Paperinaru on hieman hankalaa ja joustamatonta neulottavaa, mutta pinnasta tulee kyllä kivan näköinen.
      Led- valot ovat kivoja ja juuri niiden turvallisuus on tosi hyvä asia.

      Poista
  4. Kaunista syssyllä hämäränhyssyssä 🖤
    Valotaulun pinta näyttää jäältä. ⛸

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Totta, pinta näyttää tosiaan röpöläiseltä jäältä. 😊

      Poista
  5. Tunnelmavalo nimitys olisikin paljon osuvampi, kuin kauppojen markkinointi kausivaloista! Hämäränhyssy tuntui muuttuvan suorastaan pimeänpössyksi kun kelloja siirrettiin...

    VastaaPoista
  6. Nyt vallalla oleva sää on on todella pilvistä ja tuntuu, ettei päivälläkään ole valoa kovinkaan paljon. Minunkin ajatuksissani on ollut tunnelmavalojen laittaminen, mutta en ole vielä päässyt ajatuksista tekoihin. Sinulla on joka vuosi kaikenlaisia tunnelmaa tuovia valoja hämärän hyssyä piristämään :).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tänään aurinko pilkahti taivaalla muutamaan otteeseen, mutta sitä iloa ei kauan kestänyt. Illat pimenevät nyt aikaisin ja kausi- ja tunnelmavalot ovat kyllä tarpeen.

      Poista
  7. Ihania nuo virkatut pitsipallot🤩Ja hieno tuo kuivakukkakimppu!

    VastaaPoista
  8. Pallerot saavat uutta ilmettä valojen kanssa. Niitä on vaikea säilyttää, jos eivät ole esillä. Minulla on jossain paperinarusta tehtyjä. Pitäisiköhän kaivaa ne taas jostain esiin ja käyttää tuota valovinkkiä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Minulla pitsipallot ovat suurimman osan vuotta senkin uumenissa, josta ne näin syksyllä pimeän myötä kaivan aina esille. Valot tuovat pallot kyllä paremmin esiin.

      Poista
  9. Tuosta valotaulusta tuli mieleeni erään tuttavan keksimä bisnes. Hän oli maalannut kankaalle kauniita tauluja jotka kehysti ja sitten laittoi tuollaisen valoketjun sinne kankaan taakse sopiviin paikkoihin. Tulos on kaunis ja mukava näin pimeällä katseltavaksi.

    VastaaPoista
  10. Kauniit nämä valopallot. Sain tyttäreltä lahjaksi muutama vuosi sitten, hän oli itse tehnyt. Ne tulee aina esille joulukuussa.
    Terveisin Marika

    VastaaPoista