Translate

torstai 19. maaliskuuta 2026

Onneksi kaadettiin

 


Olimme jo pitkään pähkäilleet pitäisikö tonttimme rajalla oleva suureksi kasvanut metsälehmus kaataa.  Runko oli jo joistain kohden alkanut ikävästi halkeilla, eikä puu muutoinkaan näyttänyt järin terveeltä ja hyvinvoivalta. Tiistaina mieheni sitten ryhtyi tuumasta toimeen. Onneksi puu kaadettiin, sillä puun sisäosaan oli muodostunut jo melkoisesti lahovioitusta.


 Kaato tuli siinäkin mielessä ihan hyvään aikaan, sillä jos lahovika olisi päässyt pidemmälle, niin puu olisi  sahatessa saattanut kaatua ihan mihin suuntaan tahansa.


Olimme miettineet myös useampaan otteeseen tonttimme rajalla kasvavan vuorijalavan poistamista ja niinpä sekin päädyttiin kaatamaan samalla.. ....ja kuinka ollakaan, sen rungossa ilmeni vielä pahempi lahovika kuin metsälehmuksella, ja vika ulottui ihan puun latvaosaan saakka.


Tänään mieheni pätki puiden rungot ja kelkkoi ne kottikärryillä rantteelle. Oksista suurin osa haketettiin myöhemmin hyödynnettäväksi.

3 kommenttia:

  1. Hyvä että saitte ajoissa kaadettua nuo huonot puut.

    VastaaPoista
  2. Lahopuut ovat suorastaan vaarallisia. Hyvä että kaadoitte puut ajoissa.

    VastaaPoista
  3. Oh hoh! Meillä on myös iso lehmus pihassa.

    VastaaPoista