
Syyshortensioiden kukinta on yleensä aina hyvin runsasta, odotettua ja näyttävää. Niinpä aloin ihmetellä lomalta palatessamme kasvihuoneen vierustan lankkupenkissä kasvavan 'Wims Redin' normaalia vaimeampaa kukintaa.
Syykin selvisi, kun lähdin asiaa tarkemmin tutkimaan. Hortensioiden takana säleikössä oleva lumikärhö 'Paul Farges' oli nimittäin ottanut aivan valtaisan kasvupyrähdyksen poissa ollessamme ja peittänyt alleen niin 'Wims Redin', kuin 'Magical Candlen ja 'Bobon'kin lähes kokonaan. Hetken jouduin kyllä miettimään mitä ihmettä oikein tekisin. Eipä siinä lopulta muu auttanut, kuin alkaa varovasti käsin irrottamaan köynnöstä hortensioiden ympäriltä todetakseni vain, ettei ristiin rastiin pujottelevien versojen irroittaminen ilman saksia tulisi millään onnistumaan niin kokonaisvaltaisesti lumikärhö oli kietoutunut kauttaaltaan hortensioiden ympärille.
Saatuani katkottua ja vapautettua hortensiat lumikärhön tiukasta syleilystä hortensioiden kukatkin pääsivät lopulta oikeuksiinsa.

Lumikärhön valtaisaa kasvuvoimaa. Kuva ennen versojen leikkausta lyhyemmiksi.
Pätkittyä kasvustoa tuli melkoinen kasa.
Pienemmässä lankkupenkissä olevien syyshortensioiden kukintaa. Penkissä on sekä 'Sundae Fraise' että 'Vanille Fraise'. Enpä äkkiseltään nyt muista kumpi oli kumpi.
Loppuun vielä kuva etupihan 'Annabelle' pallohortensiasta.
Onpa todella valtaisaa kasvua kärhössä! Onneksi sait pelastettua hortensiat, ne ovatkin todella ihania!
VastaaPoistaLumikärhölle suotuisan kasvupaikan löytäminen tuotti alkuun hieman vaikeuksia. Nyt se on vuosi vuodelta vain kasvattanut kokoa ja kesällä se sitten röyhähti kasvussaan ihan täysin. Onneksi sain hortensiat pelastettua sen alta.
PoistaJestas miten "muhkeita" - voiko kukkasista sanoa noin? Hih....
VastaaPoistaIhan oikea ja hyvä ilmaisu sinulta.
PoistaSyyshortensiat ovat upeita ja ylväitä puutarhan kuninkaallisia.
VastaaPoistaErityisesti minua viehättää kauneuden lisäksi myös niiden hyvin pitkään kestävä kukinta.
PoistaOnpas se lumikärhö melkoinen tilanvaltaaja! Todellakin hortensiat pääsivät valloilleen ja oikeuksiinsa, kun teit niille tilaa. Upeat!
VastaaPoistaTosiaan hyvin elinvoimainen köynnös, jota joudun pitämään silmällä hortensioiden osalta.
PoistaSyyshortensiat on aivan ihania!
VastaaPoistaIhania ja hyvin pitkäkukintaisia.
PoistaOoohhhh miten ihania 🥰🥰🥰🥰
VastaaPoistaOvat kyllä oikeita syyskesän kaunottaria.
PoistaLumikärhön kasvuvoima on valtavaa. En yhtään ihmettele, jos sinun lumikärhösi uhkasi peittää koko Vim's Redin. Meillä uudempi lumikärhö peittää kohta talon. No, ehkei sentään ihan vielä...
VastaaPoistaSinäkin olet siis havainnut ihan saman. On kyllä uskomaton tilan valloittaja.
PoistaOlipa lumikärhö ottanut hortensiat tiukkaan syleilyyn;)
VastaaPoistaNäin oli päässyt lomamme aikana käymään.
VastaaPoista