Vuonna 2021 hankittu komeamaksaruoho 'Carl' on kukkinut jo aika pitkään takapihan lankkupenkissä.
Saman penkin pikkusyreeni 'Palibin' lähti uudelle kukintakierrokselle tehden muutamia kukkia.
Takapihan pergolan kelloköynnös on noussut verkossaan korkeuksiin ja pudottautunut sitten alas sinne päästyään. Kukinta tulee jäämään vaatimattomaksi ja tällä hetkellä vain muutamia nuppuja on näkyvissä ja yksi avautunut kukka.
Olen monesti hehkuttanut kuinka upea perenna jaloangervo on. Tällä kertaa en latele kaikkia sen hyviä puolia, mutta tuonpa esille yhden uuden, ennen huomioimattoman ominaisuuden. Poistin näet lankkupenkin reunasta verikurjenpolvi 'Max Frey'n ja istutin tilalle saman penkin päädyssä kasvaneet neljä jaloangervoa. No sitten siihen jaloangervon yhteen mainioon ominaisuuteen. Ensinnäkin sen paakku pysyi maasta nostaessa hyvin kasassa, mutta mikä parasta, se ei missään vaiheessa osoittanut yleensä siirrosta seuraavaa lehtien luupahtamista, vaan näyttää siltä, kuin sitä ei olisi siirretty lainkaan.
Takapihan kotipihlajan kauniit marjaryppäät.
Sitten etupihan muurikivipenkin kukkijat, eli vuosi sitten Tommolan tilalta hankitut perennat. Valkokukkainen tähkätädyke sekä ....
aivan ihana lehtosalvia 'Schwllenburk', jonka Eija kertoi olevan yksi hänen lempiperennojaan.
Kolmas tilalta hankittu on lehdiltään upeanvärinen 'Pink Spike' syyskimikki.
Loppuun vielä kuva kasvimaan kasvilavan myöhäisheränneestä unikosta.
Meilläkin kelloköynnös on ollut tänä kesänä aika vaisu, vaikka versot ovat nousseet korkealle ja kukkiakin näkyy. Luultavasti kova helle ja kuivuus ei ollut sille mieleen, en jaksanut kantaa kasteluvettä kelloköynnöksille niin paljon kun olisi pitänyt.
VastaaPoistaOlen samaa mieltä mainitsemastasi ominaisuudesta, jaloangervot ovat siirron jälkeen todella reippaita ja näyttävät hyvältä. Ne sopivat hyvin reunuskasveiksi.
Oli kiva nähdä kukkivina Tommolan tilan hankinnat.
En ole vielä missään nähnyt tuollaista pihlajanmarjojen runsautta.
VastaaPoistaKomeamaksaruoho on mainio pörriäiskasvi ja kauniskin vielä. Minullakin on Tommolasta hankittu lehtosalvia 'Schwellenburg', joka on ihan maagisen värinen. Jaloangervot ovat mitä mainioimpia puutarhakasveja. Hyvä nosto!
VastaaPoistaPihlajissa on nyt paljon marjoja. Saa nähdä pitääkö vanhan kansan uskomus siitä, ettei pihlaja jaksa kantaa samana vuonna kahta taakkaa, paikkansa. Eli onko tulossa vähäluminen talvi?!
Kauniita syksyn kukkia. Jännää, että pikkusyreeni aloitti uuden kukinnan.
VastaaPoistaPihlajat notkuu täälläkin, mutta nyt silmät jäivät myöhäisheränneeseen unikkoon - miten upea, suorastaan kuninkaallinen väri!
VastaaPoista