Tänään puutarhatyöt jatkuivat auringon paisteessa, mutta kylmä tuuli teki säästä melko kolean. Nappasin ennen töiden aloittamista pari kuvaa penkistä esiin työntyvistä tulppaaneista.
Huomasin lehdenkärkiä pilkistävän jo useammassa paikassa mutta kuvassa olevat ovat kasvussaan selvästi pisimmällä.
Jatkoin takapihan siistimistä ja keräsin lisää maahan varisseita kuusenkäpyjä, joita meillä riittää. Tarkoitus oli hakettaa kävyt tänään, mutta viileä sää sai minut pyörtämään päätökseni ja odotan suosiolla hieman lämpimämpää ajankohtaa.
Kuten yllä olevasta kuvasta näkee, takapiha on jo täysin vapaa lumesta, mutta....
etupihan näkymät ovat lumen suhteen aika paljon erilaiset.
Naapurin rajalla oleva puusto varjostaa sen verran paljon, että lumen sulaminen on aina tällä osalla pihasta hidasta.
Pihaantulotien oikealla puolella lunta on vielä runsaammin ja se johtuu osin myös siitä, että sinne on kolattu melko runsaasti lunta talven aikana.
Voi että, miten siellä jo tulppaanitkin kasvaa! Hymyilyttää pelkkä ajatuskin noiden kukinnasta. Ihana kevät! <3 Puustolla on kyllä suuri vaikutus lumien sulamiseen. Meidän piha rajautuu pieneen metsään, joten meiltä lumet sulavat paljon myöhemmin kuin saman kadun alkupäässä olevilta valoisammilta pihoilta. Muuten pidän kyllä siitä, että metsä on lähellä.
VastaaPoistaPuusto vaikuttaa kyllä paljon lumien sulamisnopeuteen. Vaikka takapihammekin on osin varjoinen, sieltä lumet sulavat kuitenkin melko nopeasti. Meillä etenkin naapurien puolella tuota metsää riittää. Omalla tontilla on enää pieni metsäsaareke ja takapihalla muutama iso kuusi.
PoistaSinullapa tulppaanit ovat jo innokkaasti kurkkimassa kevättä. Minulla piharinteessä näkyy vielä vain kärkiä. Lumikellot kyllä kukkivat valkeanaan.
VastaaPoistaLumitilanne voi tosiaan olla ihan erilainen talon toisella ja toisella puolella Sama se on meilläkin. Kevät tulee kuitenkin molemmille puolille pihaa, kunhan ennättää ;).
Kevät tulee ja lumet sulavat jossain vaiheessa vääjäämättä sen myötä.
PoistaMukavaa viikonloppua.
Auringonpaisteesta huolimatta sää tuntuu varsin kolealta. Haravoidessa onneksi kylmyys ei niin tunnu. Aikamoinen määrä käpyjä. Muistankin, että tapaatte hakettaa ne hyötykäyttöön.
VastaaPoistaMukavaa viikonloppua!
Maa hohkaa vielä kylmää ja aurinkoisenakin päivänä tuulen ollessa navakka, saa suosiolla vetää toppatakin ylleen.
PoistaMeillä noita käpyjä kyllä riittää. Tavallaan tosi hyvä, sillä ne ovat mainiota kateainesta happaman maan kasveille ja havuille.
Kiitos samoin.
Yllättävän suuri lumikenttä teiltä löytyy, kun tässä on jo tottunut katsomaan lumettomia maisemia niin monta viikkoa. Äkkiähän se häviää. Teillä on laaja piha!
VastaaPoistaLunta tosiaan vielä osassa pihaa riittää. Toivottavasti ensi viikolla luvassa olevat sateet antavat lumelle kyytiä. Onneksi takapiha on sentään lumesta vapaa.
PoistaTontillamme on kyllä kivasti kokoa.
Vaihtelevat näkymät eri puolilla pihaa. Toivottavasti nuo loputkin lumet pian sulavat ja pääset tositoimiin!
VastaaPoistaSanos muuta. Metsän läheisyydellä on iso merkitys lumen sulamiseen.
PoistaAhaa, siis teilläkin on vielä lunta... Ensimmäisistä kuvista voisi luulla, että teillä on jo kevät tosi pitkällä. :) Hauska oli nähdä topakasti ylös ponnistavia tulppaaneita ja on aina kivaa ihastella siistiä ja tyylikästä pihaanne.
VastaaPoistaLämpimämpää on tännekin luvassa ja nyt onkin niin hieno ilma, että ei muuta kuin ulos nauttimaan!
Lunta vielä riittää. Toivottavasti maanantaille luvattu vesisade saisi lumet sulamaan vauhdilla. Aina yhtä ihmeellistä miten kasvit kykenevät nousemaan osin vielä hyvin jäisestä maasta.
PoistaSiellä paljasta, täällä lunta ja tuota kavalaa jäätä! Siistille näyttää ja mukavalle, hyvää maaliskuun jatkoa!
VastaaPoistaYöpakkasia vain on ollut täällä nyt useampia asteita monena yönä peräkkäin ja katsotaan miten kasvit tulevat lumettomassa penkissä pärjäämään.
PoistaKiitos samoin.
Mahtava käpysaalis😯Aurinko kutsuu kovasti ulos puuhastelemaan!
VastaaPoistaIhan kivasti käpyjä kertyi. Kovin isoa alaa ei tuolla käpyhakemäärällä kuitenkaan vielä peitä.
Poista