Translate

torstai 13. maaliskuuta 2025

Tulihan se takatalvi



Tulihan se luvattu takatalvi ja lumisade tänne Uudellemaallekin. Tosin lunta ei tullut läheskään sitä määrää kuin veikattiin.

Tässä terassikuvassa näkee ehkä parhaiten viime yönä sataneen lumen määrän. Olisiko korkeintaan noin viisi senttiä? 

Eilen lenkillä lähtiessämme pohjoisen suunnalta tuuli tosi kylmästi ja pakkastakin oli - 4 astetta. Mietinkin että sinänsä hyvä, jos luvattua lunta sataisi osin jo lumesta paljastuneiden kukkapenkkien suojaksi.


 Tässä kohdin lumen alla ovat krookukset, joten veikkaukseni niiden kukinta-ajasta menee nyt pahasti pieleen. Lisäsin kuvanoton jälkeen satanutta lunta krookusten suojaksi pakkasta vastaan.

Löysin viime maaliskuulta lähes päivälleen samaan aikaan otetun, lumisateen jälkeisen kuvan. Kuva on otettu 12. 3. 2024. Huomattavasti lumisemmalta näyttää.


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti