Translate

perjantai 19. syyskuuta 2025

Omenapuupenkin reuna valmiina

 


Tänään iltapäivällä sain lopultakin putsattua omenapuupenkin etureunasta viimeisetkin, penkistä poistetun marjaomenapuun juuret. Eilen iltapäivällä olin saman työmaan äärellä, mutta kovat sadekuurot keskeyttivät työn pariin eri otteeseen ja taivaan näyttäessä edelleen hyvin synkältä, päätin siinä vaiheessa koota työkalut ja antaa periksi. Juurten putsauksen yhteydessä jouduin nostamaan myös reunakivet ylös maasta, jotta sain myös kivien alla olevat isot puunjuuret poistetua. Saatuani reunan siistittyä pyysin miestäni tuomaan suursäkkiin varastoitua soraa penkin reunaan ennen betonikivien takaisin asentamista. Reunakiveystä joutuu vielä korjaamaan, mutta se jääköön suosiolla ensi kevääseen.

Etupihan varaston edustalla olevan pergolan säleikössä villiviini on alkanut värittyä hehkuvaan punaan. Poistatutin miehelläni pari viikkoa sitten yhden 'Brabant'-tuijan alueelta jo aiemmin poistetun samaisen tuijan lisäksi. Nyt villiviini näkyy kokonaisuudessaan, kun tuija ei enää peitä sitä taakseen.


Havupenkissä daaliat, samettiruusut, asterit ja tzinniat kukkivat vielä kivasti. Tosin viimeaikaiset sateet ovat saaneet osan kukista jo hieman ränsistymään. Anteeksi epätarkka, kiireessä otettu kuva. 


Karsittuani päivän päätteeksi kuihtuneita kukkia daalioista, päätin leikata niitä myös viikonlopun kunniaksi maljakkoon. Kuvan 'Grazy Love' on kukkinut runsaasti jo pitkään, eikä näytä edelleenkään hiipumisen merkkejä.  


Kukat ovat suuria ja näyttäviä.

Toivottavasti yöpakkaset pysyvät vielä pitkään poissa, jotta daalioiden kukinnasta saa nauttia mahdollisimman pitkään.


Laitoin myös vanhakantaisen 'Brunäs' daalian varrettomaksi katkaistuja kukkia lasimaljakkoon kellumaan.
 
Mukavaa viikonloppua.

19 kommenttia:

  1. Ihana puutarha sinulla😍 ja minkä työnnolet tehnyt! Kauniita kukkia nuo daaliat ja ja miten suuria.
    Syksyistä viikonloppua!🍂🍁

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos. Penkissä tulee vielä olemaan työsarkaa marjaomenapuun kannon poiston myötä ja myös penkin keskustassa olevie juurien poistossa.

      Poista
  2. Ihastuttavia daalian kukkia! Hyvin hoidettu, huoliteltu pihasi on ilo silmälle.

    VastaaPoista
  3. Siellä on kaunista sisällä ja ulkona! Tulipa siisti ja hieno tuosta omenapuupenkistä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos.
      Itse marjaomenapuun isohko kanto on vielä kokonaan poistamatta ja puun juuretkin sain poistettua vasta penkin reunasta. Katsotaan jatkuuko homma vasta ensi kesänä.

      Poista
  4. Nyt on omenapuupenkki uuden veroinen. Siistiä ja huolellista työtä, kuten teillä aina.
    Toivottavasti ei vielä tule pakkasia. Daaliat kukkivat täälläkin täysillä. Samettikukat ovat kärsineet jatkuvista sateista.
    Mukavaa viikonloppua!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Valitettavasti työ on vielä pahasti kesken ja itse puun kanto vielä penkistä poistamatta. Siihen tarvitsen jo mieheni apua, sillä omat voimani eivät kannon maasta kankeamiseen riitä.
      Kiitos samoin.

      Poista
  5. Siistiä, kaunista ja ihanan värikästä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kukkapenkissä on värien sillisalaattia, joka saattaa tehdä jonkun harmoniaa rakastavan pään kipeäksi.

      Poista
  6. No nyt on omenapuupenkin reuna skarpissa kuosissa!
    Havupenkissäsi on komeaa kukintaa, vau! Onpa Hullu rakkaus on hempeän värinen daalia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt vain pitää päättää mitä istutan reunaan pikkusydämmien tilalle.
      Melkoista kukkien sillisalaattia, mutta ei haittaa minua lainkaan.
      On kyllä todella mieleinen daalia.

      Poista
  7. Upeita daalioita ja kiva väritys, kun terälehtien reunoissa on väriä.

    VastaaPoista
  8. Olet tehnyt ison työn marjaomenapuun juurien poistamisessa ja penkin uudistamisessa. Ensi kesänä se varmasti kukoistaa oikein komeasti. Reunakin on nyt oikein siisti. Loput omenapuun juuret varmaan maatuvat sinne omine aikoineen.
    Havupenkissä kukkii vielä komeasti. Ihanat daaliat.

    VastaaPoista
  9. Sait tehtyä ison työn ja hienoa, että alue on valmiina kevääseen. Daaliat ovat nauttineet syksyn lämmöstä ja niiden kukintaa on mukava katsella.

    VastaaPoista