Translate

keskiviikko 12. maaliskuuta 2025

Kirjahyllyni puutarhakirjat 3


Nyt esittelyvuorossa ovat kirjahyllyni viimeiset puutarhakirjat.

 Tämä kirja esittelee kauniita puutarhoja niin Suomesta kuin Pohjoismaistakin.

               

Tietoa mm. siitä, mitä kaikkea kasvihuoneessa voi kasvattaa, höystettynä hyvin kauniin kuvin.

Esittelee eri kärhölajeja ja niistä jalostettuja lajikkeita ja minne kaikkialle niitä voi puutarhassa istuttaa.

Sitten suomalainen vastine edelliselle kärhökirjalle, eli Börje Frin kerrassaan mainio kärhöopas.

                    

Kirjassa esitellään erilaisia ikivihreitä puutarhaksasveja kuten esim. pihdat, erilaiset katajat, männyt, mahoniat, hemlokit ja paljon muuta.


Kirja kertoo mitä elementtejä japanilainen puutarha pitää sisällään ja antaa avaimia japanilaisen puutarhan perustamiseen ja kasvivalintaan.


Tätä kirjaa suosittelen mitä lämpimimmin perhosia puutarhaansa halajaville. Kirjassa on tietoa 120 perhosten suosimasta kasvista sekä niiden kasvatuksesta ja hoidosta. 


Perustietoa luonnonvaraisen pajun keruusta, käsittelystä ja punonnasta. Selkeiden kuvien ja vaiheittain etenevien piirrosten ja valokuvien avulla saa oppia erilaisten punontatekniikoiden ja pajuesineiden valmistamisesta puutarhaan. 

Opas tasapainoisen ja suotuisan piha-alueen luomiseen fengshui hengessä.

                            

Sitten vanhin kirjahyllystäni löytyvä puutarhakirja yleisesti kasvimaalla kasvatetuista hyötykasveista, maanparannuksesta, vuoroviljelystä, työvälineistä ym. Paljon vanhenentumatonta tietoutta.


Kirjassa käsitellään kasvien rakennetta, kasvua ja kehitysvaiheita, lisääntymistä, periintymistä, sekä kasvinjalostusta. Myös tietoa sienistä, bakteereista ja viruksista.

               

Innokkaina Madeiralla kävijöinä hankimme mieheni kanssa melko kattavan, saaren kukista, pensaista ja puista kertovan opaskirjan.

Loppuun vielä muutama kuva huonekasvikirjoista.




 Tässäpä tuli nyt kahlattua läpi koko kirjahyllyni puutarhakirjat. Kiitos, jos jaksoit olla mukana.

2 kommenttia:

  1. Erinomaisia ja useampi tuttukin kirja sinulla on käsikirjastossasi! Mielenkiintoinen katsaus puutarhakirjoihisi. Tekin olette innokkaita Madeiran kävijöitä, niin mekin, tosin seuraava retkemme suuntautuu Azoreille.

    VastaaPoista
  2. Vielä näin paljon lisää puutarhaopuksia, vau! Sinulla on oikea oma puutarhakirjasto😄. Ihana tuo vanha Väinö Lehtosen Puutarhakirja!

    VastaaPoista