Tänään sää on ollut täällä meillä hyvin kesäinen ja lämmin (+22 astetta varjossa), vaikka syyskuu on jo näinkin pitkällä.
Oma, isäni suvussa aikanaan hyvin pitkää kasvatettu ja edesmenneeltä äidiltäni saamani vanhakantainen Lohtajan punainen yllä, ei ole kukkinut vielä, kuin muutamalla, mutta sitäkin kauniimmalla kukalla.
Havupenkin ruukussa kesädaaliat ovat piristyneet silminnähden saatuaan jokin aika sitten juurelleen kanankakkaa ja lisäksi nestemäistä lannosta, joka on selvästi tehnyt niille terää.
Helteiden aikana kastelin kesädaalioita varmaan myös hieman liikaa ja lannoitin puolestaan liian vähän. Vielä loppukesästä ja alkusyksystä kannattaa kesäkukkia säiden suosiessa huoltaa ja lannoittaa, niin kukinnasta saa pitkään kestävän ilon.
Nämä on istutettu suureen, kannon päällä olevaan lasitettuun saviruukkuun.
Salkoruusujen kukinta on ollut melkoinen pettymys. Tarhasalkoruusu 'The Watchman' on kyllä kasvattanut pitkiä kukkavarsia, mutta kukat ovat olleet melko vaatimattomia niin kokonsa kuin kukkien määränkin suhteen.
Eniten pettymystä kuitenkin tuottivat viime kesänä upeasti kukkineet Mix- siemenpussin lajikkeet. Mix siemenpussissa on useiden eri salkoruusulajikkeiden siemeniä. Kukat ovat puhjetessaan moninaisissa, hyvin kauniissa väreissä. Salkoruusuthan ovat kaksivuotisia, eli kasvattavat yleensä ensimmäisenä kesänä lehtiruusukkeen ja kukkivat vasta seuraavana kesänä. Aikaisin kylvettynä ja esikasvatettuna ne voivat tosin niille suotuisana kesänä ehtiä kukkaan jo kylvövuonna. Yllä olevassa kuvassa oleva salkoruusu on viime kesän mix- taimia ja se on tällä hetkellä niistä ainut parhaillaan kukkiva.
Kiinanasterien kukinta on ollut myös melko vaisua. Enpä ole ehtinyt näidenkään kastelusta huolehtia
Kertakaikkisen hemaiseva väri viimeisten kuvien astereissa!
VastaaPoistaFantastinen sää jatkukoon ☘️
Toivotaan, että vielä tulevinakin päivinä sää olisi suosiollinen.
PoistaKesää on todellakin vielä jäljellä. Eilen oli aivan ihanan lämmin päivä.
VastaaPoistaDaaliasi esimerkiksi kukkivat upeasti, eivätkä näytä edes ajattelevan syksyä.
Eilinen sää oli kyllä upea ja aurinkoinen.
PoistaIhan kivasti vielä kukkivat.
Upeat daaliat upeissa väreissä!
VastaaPoistaKiitos.
PoistaTuntuu, että daaliat vaan parantavat kukintaa kesän loppua kohti, kun lannoituksesta on huolehtinut pitkin kesää. Ihanat daaliat ja upean väriset kiinanasterit!
VastaaPoistaLannoitus kyllä kannattaa ja näin tehden saa nauttia kukinnasta
Poistayllättävän pitkään.
Kiitos.
Komeat daaliat ja hienot kukinnan! Arvostan suuresti perinnejoriineja. Olen daaliooden ystävä! Salkoruusut ovat joskus kommervenkkisiä - omani on ainakin 3 vuotta vanha ja nyt sain ensikukinnan. Keväällä taimetin siemenetanassa kahta lajiketta ja nyt se valkoinen, jolla oli heiveröisemmät taimet, on nupulla jo ensimmäisenä vuonna. Toivottavasti saan nähdä kukinnan. Tilasin tuollaisen mix-sekoituksen kerrattuja salkoruusuja ja kylvän ne sitten etanan keväällä.
VastaaPoistaKiitos. Toivottavasti ehdit nähdä vielä kukinnan. Tuon Mix- sekoitepussin taimet kukkivat aivan ihanissa väreissä viime kesänä ja kukkia tuli paljon.
PoistaMinulla ei ollut kuin yksi daalia keväällä mutta ykskaks minulla oli koko rivistö ja niitä vanhoja joriineja suurinosa. Kovassa kukassa nyt vielä kuten sinullakin.
VastaaPoistaSamoin minulla kukki huonommin tämä vuonna salkoruusut. Kasvatin ne sinulta saaduista siemenistä .
No ensi vuonna uudet kujeet.
Kiva kuulla, että sinunkin daaliasi ilahduttavat runsaalla kukinnalla.
PoistaKesäkuu oli aivan liian kylmä ja kolea lämpöä ja aurinkoa vaativille salkoruusuille.
Upeat daaliat.
VastaaPoistaOvat kyllä kauniita syyskesän ja alkusyksyn kukkijoita.
PoistaMonta kaunista kukkaa, minulla ei ole paljon muuta kuin daaliat. Toivon että ne saa kukkia rauhassa vielä ainakin kuukauden. Salkoruusu ei ole kukkinut yhtä hyvin kuin yleensä. Syysasterit on ihan poissa, muistin ne kun sain nähdä sinun. Meillä on ollut lämmin ihana päivä.
VastaaPoistaTerveisin Marika
Kiitos. Toivottavasti yöpakkaset pysyvät poissa mahdollisimman pitkään, jotta kukinnasta saa nauttia pitkään.
PoistaEtenkin kesäkuu oli täällä hyvin kolea ja se vaikutti varmasti salkoruusujen heikkoon kukintaan.
Täälläkin päivä on ollut ihanan lämmin.