Koska kukkii -haasteeseen valitsin ensimmäiseksi veikattavaksi krookuksen. Optimistinen kun olin, veikkasin kukinta-ajaksi12.3.
Paljolti takatalven takia ensimmäinen kukka oli avautumassa vasta 20.3.
(19. 4 tilanne oli tämä, jossa nuppuja on juuri ja juuri näkyvissä.)
Koska kukkii -haasteen toinen veikattava oli helmililja. Kukinta-ajaksi veikkasin 9.4. joten tämäkin veikkaus meni pieleen, kuten jo aiemmin kerroinkin.
Varsinaiseksi kukinnaksi hyväksyttäneen ehkä jo tämä tämänpäiväinen tilanne. Klikkaa kuva isommaksi.
Viimeiseksi, eli kolmanneksi veikattavaksi valitsin punakukkaisen pihaesikon, jonka kukinta-ajan arvelin olevan 20.4. Tänään kävin tarkistamassa esikon tilannetta ja kukinnasta ei ole vielä tietoakaan, joten huonosti meni veikkaus tämänkin osalta.
Loppuun muutama kuva upeista pilvistä, joita kuvasin mieheni kanssa lenkillä ollessamme.
Eipä tuo haitanne, vaikka pieleen menikin :) Minun veikkauksen ajankohdat eivät ole vielä lähelläkään :)
VastaaPoistaEi lainkaan. Pääasia, että jossain vaiheessa kukkivat.
PoistaNo voi sentään. Sinä olet kyllä tosi optimisti, valitsit erittäin aikaiset päivämäärät!
VastaaPoistaUpeita nuo pilvet! Ja aivan ihana kanotar tuo esikko.
Ajattelin kerrankin olla yltiömäisen optimistinen ja veikata kukinta-ajankohdat aikaisiksi.
PoistaPilvet olivat kyllä tosi upeita.
Esikko on ollut tosi kestävä ja kukkinutkin ihan kivasti.
Optimismi on aina hyvästä, tässäkin arvausleikissä ja mehän emme takatalvelle voi mitään eli arvauksesi olisivat varmasti menneet nappiin ilman sitä! Upeat pilvet ja sininen taivas!
VastaaPoistaNäin on. Pääasia, että kasvit ovat hengissä ja kukkivat kun on sen aika.
PoistaOli kyllä upeita pilviä kuvattavaksi.
Hyvin ovat talvesta selvinneet ja kauniita tulevat olemaan. Pilvikuvat ovat upeat.
VastaaPoistaPilvet saivat kyllä kameran laulamaan.
PoistaKiitos postauksesta Puutarhan Lumo. Vuodet ovat niin erilaisia, varsinkin tämä kevät. Kevään kukat ovat nyt puhjenneet ilahduttamaan sinua, olkoot arvauksesi mitä tahansa.
VastaaPoistaMaisema on vielä kovin keväinen kaikkialla, mutta vihertyy aikanaan, melko piankin.
Tänä aamuna ikkunasta ulos katsoessa, oli näkymä hieman masentava. Tulppanien lehdet olivat osin taipuneet maata kohti yöllä olleen pakkasen johdosta.
PoistaUskon lämpötilojen tästä hieman noustessa kasvun pyrähtävän nopeasti käyntiin.
Veikkaus on aika hankalaa, mutta pääasia, että kasvit kukkivat jossain vaiheessa. Hienoja kuvia pilvistä :).
VastaaPoistaJuuri näin. Etenkin, kun kevätsäitä on mahdoton ennustaa etukäteen.
PoistaKiitos.
Tänä keväänä kukinta-aikojen veikkaaminen tuntui harvinaisen vaikealta. Toivottavasti pieleen meneminen ei sinua harmita. Parasta on, että kaikki kuitenkin ennemmin tai myöhemmin kukkii.
VastaaPoistaUpeita pilvikuvia. Yksi viime vuosien parhaita asioita on se, kun alueremontin yhteydessä kaatunut metsä on mahdollistanut pilvien seuraamisen vaikka kotisohvalla istuen. Ennen piti mennä pihalle nähdäkseen taivaan pilvineen.
Ei harmita lainkaan. Tämän haasteen paras puoli on minusta se, että tulee huomattavasti useammin käytyä kurkistamassa muidenkin puutarhan kasvien tilannetta.
PoistaOlen aina tykännyt todella paljon seurata pilviä ja niiden monimuotoisuutta taivaalla. Lempipaikkani kesäisin on terassilla oleva kiikku, josta pilvien pitempiaikainenkin seuraaminen on tosi mukavaa.
Haasteellista tuntuu olevan yhdellä jos toisella osuttaa arvausta oikein tänä keväänä. Pääasia on, että jossain vaiheessa kukkii. Kauniin värinen esikko!
VastaaPoistaJuuri näin, pääasia, että kukkivat edes jossain vaiheessa.
PoistaMinäkin pidän esikon väristä.
Ei haittaa. Sulla oli harvinaasen optimistiset arvauajankohorat. Oikee kunnon punaane esikko.
VastaaPoistaPäätin kerrankin hieman räväyttää, mutta arvasin kyllä miten yltiöpäinen optimistisuus lopulta tulee kostautumaan.
PoistaNo olipa harmi, että optimistiset veikkauksesi eivät sitten osuneet kohdilleen. Krookus sentään kukki jo hyvinkin maaliskuun puolella. Tuo esikkosi on kyllä todella kaunis. Ja hienot pilvimuodostelmat. Näyttäisi olevan useammassa kerroksessa eri pilvityyppejä.
VastaaPoistaNo ei haittaa lainkaan. Pääasia, että sentään jossain vaiheessa kukkivat.
PoistaOli kyllä upeita pilviä. Omaan vain vajavaiset kuvanoton taidot.