Ihana sää helli taas tänäänkin ja mittari nousi varjossa jopa +19 asteeseen. Välillä melko navakasti puhaltanut tuulikaan ei haitannut lainkaan, sillä tuuli puhalsi etelästä ja tuntui iholla ihan miellyttävältä.
Pihaantulotien muurikivipenkissä kukkivat krookukset sukelsivat esiin tulppaanien lehtien seasta. Yksi valkokukkainenkin on jostain eksynyt joukkoon.
Tästä yhdistelmästä pidän ihan erityisesti. Keskellä olevia 'Pickwick' krookuksia on ilmaantunut yksittäin sinne tänne penkkiä ja olenkin miettinyt kuljettavatko myyrät kenties sipuleita uusiin paikkoihin. Yhden liilakukkaisen krookuksen löysin jopa penkin vierestä nurmikolta kukkimasta. Onko teistä jollakin kenties kokemusta moisesta sipulien vaeltamisesta?
Valkoisia krookuksia valkotäpläimikän juurella.
Sitten viime syksynä istutetut, elämäni ensimmäiset posliinihyasintit. Anteeksi suttuinen ja huono kuva.
Hauskan näköisiä nuo tulppaaninlehtien lomassa olevat krookukset.
VastaaPoistaOvat siellä kuin tulppaanien syleilyssä.
PoistaOi hurmaava krookuspaljous 💜 Posliinihyasintti! Kiitos, en millään muistanut nimeä, meille on levinnyt naapurista. 🙂
VastaaPoistaPosliinihyasintti on kova leviämään ja kiva, kun se löysi naapurin puolelta pihaanne.
PoistaMinustakin tulppaanien joukossa kukkivat krookukset näyttävät hauskoilta. Kätevääkin se on, kun kuihtuvat krookukset jäävät myöhemmin kukkivien tulppaanien peittoon.
VastaaPoistaMeilläkin on yksittäisiä krookuksia siellä täällä. Sellaisissa paikoissa, joihin en ole niitä koskaan istuttanut. Myyrien kuskaamisesta en tiedä, mutta joskus routa nostaa pikkusipuleita ylös, jolloin olen nähnyt mm. mustarastaiden viskovan niitä toisaalle ruopiessaan keväällä kuivia lehtiä. Myös kasvien siirroissa saattaa pikkusipuleita kulkeutua uusiin paikkoihin.
Hyvää pääsiäisen aikaa sinulle!
Sinäpä sen sanoit, meillä kun mustarastaita on paljon ja ne pöyhivät välillä innokkaasti kukkapenkeissä. Tässä varmasti yksi selitys asialle. Kasvien siirtoja teen todella vähän, joten se ei niinkään liene syynä.
PoistaKiitos samoin.
Ihania krookuksia! Varsinkin tuo valkoinen ryhmä, missä nuo 'Pickwick' it kukkivat keskellä, on hurmaava ( ja minähän en edes pidä valkoisista kukista😂)
VastaaPoistaMyyrät varmaan kuljettelevat sipuleita. Ja niinkuin Between tuossa yllä totesi, niitä varmasti siirtyy myös puutarhurin omien toimien takia. Ja meillä ovat ongelmana harakat, jotka kuopsuttavat kaikkea mahdollista!
No nyt tuli toinen hyvin mahdollinen syy sipulien kulkeutumiseen eri paikkoihin, eli harakat. Niitäkin, kun pihalla vierailee vaikka harakka onkin aika arka lintu.
PoistaHauskoja kivan färisiä krookusyhyristelmiä. Mäki oon sitä miältä, että linnut on ollu asialla.
VastaaPoistaHarmittaa kun 'Pickwick' rookukset ovat oleellisesti tuosta valkoisten ryhmästä vähentyneet.
PoistaVarmaan näin on.
Krookukset ovat sekä kauniita että tarpeellisia meden lähteitä näin keväällä. Kauniita yhdistelmiä. Eilen oli ihan uskomattoman upea kevätpäivä!
VastaaPoistaKimalaisten vierailua krookuksissa on kyllä kiva seurata.
PoistaOli kyllä hieno päivä. Lisää vain tällaisia.
Kaunista väriloistoa! Minäkin olen katsellut, että yksi krookus kasvaa ihan keskellä nurmikkoa, paikassa, jonne en varmasti ole sitä istuttanut.
VastaaPoistaKiitos. Yhden karkulaisen kaivoinkin jo nurmikolta ja istutin penkkiin muiden samanväristen ryhmään. Harmittaa, kun useammassa penkissä on siellä täällä näitä yksittäisiä kukkijoita. Pitää kukinnan jälkeen kaivaa ne ylös ja istuttaa uudelleen sinne minne ne kuuluvat.
PoistaAivan ihanat! Hyvää pääsiäistä.
VastaaPoistaKiitos.
PoistaHyvää pääsiäisen aikaa myös sinulle.