Kuten aiemmin jo postasinkin, tapaan kylvää samettikukat aina hajakylvönä styroxisiin kalalaatikoihin. Styroksi on siitä hyvä, että se pitää taimivauvojen (jalat) juuret lämpöisinä. Omista kasvateista viime syksynä kerätyt samettikukan siemenet itivät ihan pikavauhdilla, eli parissa kolmessa päivässä. Uskon, että omat, oikea-aikaisesti kerätyt ja kypsyneet siemenet, ovat tässä mielessä oivallisia ja itävyys myös hyvä.
Yllä olevassa laatikossa on sekä valkokukkaista kosmoskukkaa ja vielä toistaiseksi taimettumatonta tummanpunakukkaista 'Heritage Crimson' harjaneilikkaa, joka oli minulle aivan uusi tuttavuus.
Yhden siemenpussin 'Red Cascade' tarharistikit itivät myös hyvin. Nyt harmittaa etten ostanut siemeniä paljon enemmän.
Salkoruusujen kasvu pysähtyi kuin seinään koulinnan jälkeen. Nämä kaksi, autotallin lämmössä yhä olevat, ovat kasvussaan pisimmällä.
Kävin äsken heittämässä taimien ylle kaksinkertaisen hallaharson siltä varalta, jos yöstä sattuu tulemaan hyvinkin kylmä.
Kevään ensimmäiset, poikani perheeltä pääsiäislauantaina saadut tulppaanit.
Ilahduttavan runsasta itämistä ja somia taimia. Yleensä samettikukat itävät ihan hyvin, mutta tänä vuonna minulla on ollut osan kanssa epäonnea.
VastaaPoistaKivasti salkoruusutkin ovat itäneet ja kasvaneet. Ehkä niillä ei vielä ole kovin kiirettä pituuden venyttämisessä, jos saamme odottaa lämpöä niiden ulos istuttamiseksi.
Salkoruusuja olisi pitänyt kylvää vielä lisää, sillä kerättyjä siemeniä on vielä paljon jäljellä. Taimia vain alkaa olla sen verran paljon, että niille ei yksinkertaisesti riitä tilaa kasvivalojen alla olevalle taimipöydälle.
PoistaSamettikukat itivät minullakin hyvin, omia siemeniä olivat. Hajakylvönä laitoin ja aluksi mietin etten kouli. Vaan niinpä koulin ja se oli hyvä, taimet virkistyivät heti ja helpompi sitten istuttaa ne lopullisiin paikkoihinsa. Salkoruusut sen sijaan jäivät itämättä ja ne mitkä itivät, nuupahtivat heti.
VastaaPoistaOmat samettikukan siemenet itävät kokemukseni mukaan pääsääntöisesti hyvin, kunhan siemenet ovat vain kylvöä edeltävänä vuonna kerätty.
PoistaHarmi, ettei salkoruusujen kylvösi onnistunut.
On Sinulla siellä taimi "poikineen"!
VastaaPoistaOnhan näitä taimia hoidettavaksi.
PoistaHyvin on taas sammarit sulla itäny. En oo viälä tohtinu viärä taimia kasvarihin. Orotan näiren yäpakkaasten menua, josko sitte veisin.
VastaaPoistaMinuakin harmittaa, kun yöt ovat niin kylmiä ja saa ravata aamua iltaa kasvihuoneessa. Illalla peittelemässä kasvit harsoilla ja aamulla käydä ottamassa ne pois. En yhtään ole tallaisen taimirumban ystävä.
PoistaSamettikukat ovat kyllä supernopeita😅Minullakin itivät omat viimevuotiset siemenet muutamassa päivässä. Nyt ne ovat olleet kasvihuoneessa jo pitkään ja kasvavat siellä ihanan hillitysti ja tanakkana.
VastaaPoistaTuntuu, että tänä keväänä monet siemenkylvöt ovat itäneet tosi nopeasti.
PoistaTuollaisia taimikasvatuksia katsellessa tulee niin äiti mieleen. Hänellä oli aina isot taimikasvatukset joka kevät. Minäkin haluaisin kasvatella, mutta kissojen kanssa se on vähän haasteellista. Muistuu heti mieleen yksikin kevät, kun kaikki oli pitkin lattiaa...
VastaaPoistaKissojen kanssa taimikylvöt ovat varmasti melko haasteellisia. Kissat kun ovat uteliaita ja hups, käy kuten kerroitkin.
PoistaLaitoin kanssakin omista siemenistä samettiruusuja ja vesikrasseja. Kaikki itivät mutta kun laitoin keijunmekkoja osto siemenistä niin ei yksikään itänyt. Helposti tulee vaan laitettua liikaa, niin lopulta ainakin mulla tulee tilanpuute taimille. Saisi tietysti tulla lämpöisemmät kelit.
VastaaPoistaKeijunmekon siementen huonosta itävyydestä olen kuullut monen muunkin valittavan. Jos onnistuu keräämään syksyllä omista keijunmekoista siemeniä, ne itävät kuulemma paljon paremmin.
PoistaTilanpuute taitaa olla hyvin monen meistä ongelma.